Piena produkti ir viena no veselīga uztura produktu pamatgrupām. Tie nodrošina mūs ar kvalitatīvām olbaltumvielām, biopieejamām mienerālvielām-kalciju, kāliju, magniju un B un D vitamīniem. Gan senatnē, gan mūsdienās piena produktu lietošanu uzturā saista ar ieguvumiem veselībai. Piena produkti (samazina osteoporozes risku, labvēlīgi ietekmē sirds darbību un asinsspiedienu, skābpiena produkti veicina kopējo zarnu mikrobiotas līdzsvaru un veselību). Tāpēc dietologu un uzturu speciālistu profesionālai saimei ir jāinformē un jāveicina sabiedrības izpratne par piena produktu lietošanu uzturā. Tas ir īpaši svarīgi šodien, kad patērētāji tiek maldināti par problemātisko pienā: piena taukiem, laktozi u.c. Tā pieņemot nepamotu lēmumu-izslēgt piena produktus no ikdienas uztura vai aizstāt tos ar dažādām augu izcelsmes piena alternatīvām.
Piena produktu lietošana atbilst ilgtspējai iedzīvotāju veselības un arī vides kontekstā.
Tomēr dietologa praksē ir situācijas, kad pacientiem jāierobežo vai jāatsakās no piena produtu lietošanas uzturā dēļ tajā esošās laktozes-piena cukura. Pacientiem, kuriem ir zarnu slimības, cilvēkiem ar t.s. «jutīgajām zarnām», ar uzsūkšanās traucējumiem (grūtības palielināt ķermeņa masu) u.c.
Laktozes nepanesība ir viens no izplatītākajiem pārtikas nepanesības veidiem, un tā rodas, samazinoties laktāzes aktivitātei tievo zarnu gļotādā. Laktāze ir ferments, kurš sašķeļ piena cukuru glikozē un galaktozē, tādā veidā nodrošinot veiksmīgu šo molekulu uzsūkšanos tievajās zarnās. Ja tas nenotiek, tad neabsorbētas laktozes fermentācija turpinās resnajās zarnās. Tas rada kuņģa-zarnu trakta simptomus sliktu dūšu, vēdera pūšanos, caureju un sāpes vēderā. Šie simptomi parasti attīstās no 30 min līdz 2 h pēc laktozi saturošas pārtikas lietošanas. Iepriekš minēto simptomu smagums indivīdiem var ievērojami atšķirties.
Laktozes nepanesības gadījumā viens no risinājumiem ir uzturā lietot bezlaktozes piena produktus. Šajos produktos piena cukurs ir ļoti maz (< 0,1 g/l). Tie dabiski piena produkti, tajos esošais piena cukurs ir fermentēts glikozē un galaktozē. Bezlaktozes pienā esošās glikozes un galaktozes uzsūkšanās tievajās zarnās notiek identiski kā laktozi saturošam jeb parastam pienam. Pētījumos netika konstatēta kuņģa iztukšošanās ātruma vai glikēmijas atbildes reakcijas atšķirība starp laktozi saturošu pienu un bezlatozes pienu. Arī diabēta pacientu glikēmijas atbildes reakcija pēc laktozes-parasta piena un bezlaktozes piena lietošanas bija identiska. Bezlaktozes piena garša ir saldāka, tas ļauj samazināt pievienotā cukura daudzumu piena produktos, tādējādi samazinot “lieku”kaloriju pievienošanu produktam.
Laktozes nepanesības gadījumos iesaka lietot dabīgos bezlaktozes piena produktus, nevis augu pienu alternatīvas, jo tās satur pārtikas piedevas un pievienotas neorganiskas izcelsmes minerālvielas. Ir norādījumi, ka daudzas pārtikas piedevas (emulgatori un biezinātāji (E 407, E433, E466)) nelabvēlīgi iedarbojas uz zarnu gļotādu, palielinot iekaisumu, gļotādas bojājumu un zarnu sieniņas caurlaidību, kā arī izjauc mikroorganismu līdzsvaru zarnās. Augu izcelsmes olbaltumvielu kvalitāte-bioloģiskā vērtība salīdzinot ar piena olbaltumvielām ir zemāka-tie nesatur visas nepieciešamās neaizstājamās aminoskābes. Savukārt pievienotām neorganiskām minerālvielām ir zemāka biopiejamība kā pienā esošajam kalcijam, magnijam un kālijam.
Laktozes nepanesība varbūt pārējoša parādība. Izslēdzot laktozi saturošu produktu lietošanu, simptomi izzūd 2-4 nedēļu laikā.
KEFĪRS BEZLAKTOZES AR BIFIDOBAKTĒRIJĀM
Zarnu veselības uztura pamatprodukti ir skābpiena produkti.
Cilvēkiem ar t.s. «jutīgajām zarnām», kuriem ir bieži sūdzības par vēdera pūšanos un mainīgu vēdera izeju bieži vien attīstās laktozes nepanesība. Tā ir pārejoša. Iekļaujot uzturā bezlaktozes kefīru, uzlabojas zarnu mikrobiotas līdzsvars (resnajās zarnās prevalē baktēriju celmi, kuri labāk fermentē glikozi nevis laktozi), savukārt tievajās zarnās pieaug laktāzes aktivitāte. Bifidobaktērijas ir veselībai labvelīgās baktērijas, kuras ražo dažādus cilvēka veselībai vajadzīgus savienojumus. Tādejādi resnās zarnas gļotāda ir vesela, labi fukcionējoša (aizsargā pret patogēniem, ražo vitamīnus (piemēram, K un B9), iesaistās imūnsistēmas funkciju regulācijā, regulē apetīti un ietekmē mūsu garastāvokli).
BEZLAKTOZES SŪKALU OLBALTUMVIELU DZĒRIENS PIENA SPĒKS BAGĀTINĀTS AR D3 VITAMĪNU
Funkcionāls produkts ar augstu bioloģisko vērtību.
Fiziski aktīviem cilvēkiem, sportistiem un pacientiem, kuriem ir uzsūkšanās traucējumi, piemēram, grūtības palielināt ķermeņa masu u.c. bieži attīstās laktozes intolerance. To saista ar caurumotās zarnas sindromu-izmainītu zarnu barjeru. Barības vielas pilnvērtīgi neuzsūcas, bet kaitīgie faktori zarnu barjeru var šķērsot. D vitamins un olbaltumvielas palīdz atjaunoties pilnvērtīgai zarnu gļotādai-barjerai, arī tad, ja ir liela fiziska sodze un organismā asiņu pārdale notiek par labu muskuļiem, bet gremošanas trakts tiek apdalīts.
SALDAIS KRĒJUMS BEZLAKTOZES 35%
“Smiltenes piena” bezlaktozes produktos ir niecīgs atlieku laktozes daudzums < 0.001, tas nodrošina, ka šie produkti ir absolūti droši cilvēkiem ar laktozes intoleranci. Lietojot uzturā dabiskus, uzturvielām bagātus bezlaktozes piena produktus nodrošināsim iedzīvotāju veselību ilgtermiņā.
Publikācijas autore: Dr.med. zinātniskā grāda pretendente RSU, ārste, uzturzinātnes speciāliste GUNA HAVENSONE
AVOTI:
Lordan R, Tsoupras A, Mitra B, Zabetakis I. Dairy Fats and Cardiovascular Disease: Do We Really Need to be Concerned? Foods. 2018;7(3):29. Published 2018 Mar 1. doi:10.3390/foods7030029
Dekker PJT, Koenders D, Bruins MJ. Lactose-Free Dairy Products: Market Developments, Production, Nutrition and Health Benefits. Nutrients. 2019; 11(3):551. https://doi.org/10.3390/nu11030551
Leis R, de Castro MJ, de Lamas C, Picáns R, Couce ML. Effects of Prebiotic and Probiotic Supplementation on Lactase Deficiency and Lactose Intolerance: A Systematic Review of Controlled Trials. Nutrients. 2020 May 20;12(5):1487. doi: 10.3390/nu12051487. PMID: 32443748; PMCID: PMC7284493.